Lantern Moon Grace - Knitpro - udskifteligt rundpindesæt (kort)

699,00 DKK
Varenummer: 350314

Lantern Moon Grace – strikkepindesæt med korte udskiftelige rundpinde

Lantern Moon Grace er et eksklusivt strikkepindesæt med korte udskiftelige rundpinde i ibenholttræ. De 10 cm lange pindespidser kombineres med de medfølgende wirer, så du får korte rundpinde på 40 og 50 cm – velegnet til strikkeprojekter, hvor en kort rundpind er praktisk.

Sættet indeholder 5 pindestørrelser fra 3,0 til 5,0 mm. Pindene er håndlavede med en glat overflade, mens de hukommelsesfrie wirer giver en fleksibel rundpind, der ikke snor sig unødigt under arbejdet.

Grace leveres i et smukt etui i ren silke med plads til pinde, wirer og tilbehør.

Produktinformation

  • Type: Sæt med korte udskiftelige rundpinde
  • Materiale: Ibenholttræ
  • Pindelængde: 10 cm
  • Størrelser: 3,0–5,0 mm
  • Rundpindelængder: 40 og 50 cm
  • Mærke: Lantern Moon
Antal
Beskrivelse
Sættet indeholder følgende:

Lantern Moon Grace – sæt med korte udskiftelige rundpinde

Lantern Moon Grace er et komplet strikkepindesæt med korte udskiftelige rundpinde i fem størrelser fra 3,0 til 5,0 mm. De korte pindespidser måler 10 cm og kombineres med de medfølgende wirer, så du kan lave rundpinde med en samlet længde på enten 40 eller 50 cm.

Det gør Grace til et oplagt valg, når du gerne vil strikke med korte rundpinde, hvor almindelige længere udskiftelige pindespidser ikke er velegnede.

Pindene er håndlavet i ibenholttræ, som er et stærkt og samtidig let materiale. Træet føles behageligt og varmt i hænderne, og den fint polerede, glatte overflade gør det let for masker og garn at glide hen over pindene.

Korte rundpinde i 5 størrelser

Grace-sættet indeholder korte udskiftelige pindespidser i størrelserne:

  • 3,0 mm
  • 3,5 mm
  • 4,0 mm
  • 4,5 mm
  • 5,0 mm

Sammen med de to medfølgende wirer kan pindespidserne kombineres til korte rundpinde på 40 og 50 cm. Det giver i alt 10 forskellige kombinationer og gør det nemt at skifte pindestørrelse uden at skulle have en separat fast rundpind i hver størrelse.

Hukommelsesfrie wirer og flotte detaljer

Lantern Moons wirer er fremstillet i rustfrit stål med nylonbelægning. De er hukommelsesfrie, så wiren ikke beholder en oprullet form eller snor sig unødigt under strikningen.

Overgangen mellem pind og wire har en elegant finish med 24 karat guldbelægning, som passer til de mørke pindespidser i ibenholt med guldtryk.

Pind og wire skrues sammen og strammes med den medfølgende strammenøgle. Det giver en sikker samling under strikningen og gør det samtidig nemt at skifte mellem de forskellige pindestørrelser og wirer.

Grace strikkepindesæt med etui i silke

Lantern Moon Grace leveres i et blødt etui i ren silke med lynlås og broderet mønster. Her kan de korte pindespidser, wirer, maskemarkører og øvrigt tilbehør opbevares samlet.

Lantern Moon er en del af KnitPro og er kendt for håndlavede strikkepinde og tilbehør med fokus på materialer og finish.

Sættet indeholder

  • 2 x korte udskiftelige pindespidser 3,0 mm
  • 2 x korte udskiftelige pindespidser 3,5 mm
  • 2 x korte udskiftelige pindespidser 4,0 mm
  • 2 x korte udskiftelige pindespidser 4,5 mm
  • 2 x korte udskiftelige pindespidser 5,0 mm
  • 1 x wire til 40 cm rundpind
  • 1 x wire til 50 cm rundpind
  • 4 x wirestoppere
  • 2 x strammenøgler
  • 5 x maskemarkører

Lantern Moon Grace er et alsidigt sæt til dig, der gerne vil have korte rundpinde i flere størrelser samlet i ét sæt – med udskiftelige pindespidser i ibenholt, fleksible wirer og Lantern Moons elegante finish.


3.0 mm udskiftelige rundpinde x 2

3.5 mm udskiftelige rundpinde x 2

4.0 mm udskiftelige rundpinde x 2

4.5 mm udskiftelige rundpinde x 2

5.0 mm udskiftelige rundpinde x 2

Wire 60 cm x 1

Wire 80 cm x 1

Stoppere til wire x 4

Strammenøgler x 2

Maskemarkører x 5