Her kan du betale med Forbrugsforeningen   forbrugsforeningens logo

Uldgalleriet Garnbutik Nordsjælland Isager Camarose Hjelholt Filcolana Pascuali
Tilbage til webshop
forsidebillede til bogen haekling for livet af moa blomqvist

Hækling for Livet af Moa Blomqvist

279,00 DKK
Varenummer: 9788776190385

En hæklebog som ingen anden – 16 unikke opskrifter i Fake Knit-stil fra farveglade Moa Blomqvist, inkl. den berømte balaclava fra Vogue.

Antal

Hækling for livet – Moa Blomqvists vilde hækleunivers

Fake Knit, farveeksplosion og modevision i én og samme bog

Hækling for livet er ikke bare en opskriftsbog – det er en kærlighedserklæring til kreativitet, nostalgi og modetilbehør, der vender op og ned på alt, hvad du troede, du vidste om hækling. Den svenske designer Moa Blomqvist præsenterer 16 unikke opskrifter, der alle har ét til fælles: De ligner strik, men er hæklet. Med hendes særlige teknik Fake Knit tryller hun sweatre, kjoler, toppe og tilbehør frem, som med garanti vil vække opmærksomhed – også i modeverdenen.

En hæklebog med kant, personlighed og Vogue-vibes

Med både sjæl og teknisk kunnen hækler Moa sig gennem sit liv. Hendes designs balancerer mellem det legende og det luksuriøse, og blandt opskrifterne finder du også den ikoniske balaclava Let’s Boogie, der har været vist i Vogue og gået viralt verden over. Bogen indeholder desuden tips til vask, opbevaring og Moas kærlighed til strikkeprøver – alt sammen serveret med passion og farveglæde.

Det får du med Hækling for livet:


  •     16 hækleopskrifter på tøj og tilbehør
  •     Introduktion til Fake Knit-teknikken
  •     Tips om vask, pleje og opbevaring
  •     Moa Blomqvists personlige fortælling og hæklefilosofi
  •     Inspirerende billeder og opskrifter i et moderne udtryk

Sider: 163, Hardback, Dansk, Bogoo